Chlamydie jsou nebezpečnější, než se dosud předpokládalo

Napsal Ivana Muková (») 17. 11. 2008 v kategorii Texty jiných autorů, přečteno: 11061×

V knize Chlamydie - skrytý nepřítel v těle pojednává odborný internista Bohumil Ždichynec o skrytém mikroskopickém nepříteli v lidském těle - chlamydiích. Prostým okem je tento bakteriální vetřelec neviditelný. Ale následky jeho řádění mohou být nedozírné - může napadnout prakticky kterýkoli orgán v lidském těle.

Co jsou vlastně chlamydie?

Chlamydie patří mezi nejrozšířenější mikroorganismy v přírodě. Představují jedno z velkých tajemství mikrosvěta. Velikostí i způsobem parazitování v lidském těle stojí na hranici mezi říší bakterií a virů.

Jak se chlamydióza projevuje?

Chlamydie, všudypřítomní parazité lidských buněk, vylučují do těla hostitele endotoxin (lipopolysacharid). Způsobují širokou a pestrou škálu trvalých, bolestivých i jinak nepříjemných zdravotních potíží. Napadají zejména močopohlavní orgány a plíce a posléze klouby, srdce a mozek.

Při každém vzplanutí choroby infikují další buňky těla. Jako patogeny pro lidi se uplatňují tři druhy chlamydií, a to Chlamydie trachomatis, psittaci a pneumonie, která se podílí na vzniku vleklých zánětů dýchacího ústrojí a projevů spojených s chronickou únavou.

Známá je i oční a genitální chlamydióza, ornitóza a psitakóza. Řada vědců dnes hovoří i o vztahu chlamydií k výskytu dalších závažných onemocnění – např. onemocnění srdce a mozku, astmatu, rakovině, roztroušené skleróze mozkomíšní, revmatickému postižení aj.

V čem tkví hlavní nebezpečí chlamydiózy?

Latentní infekce chlamydiemi je příčinou širokého spektra onemocnění u lidí. Většina infekcí je dlouho bezpříznaková nebo provázena necharakteristickými příznaky, při nichž laik, ale ani lékař v praxi na chlamydiovou infekci nepomyslí.

Jde například o chronický únavový syndrom s bolestmi hlavy, bolesti kloubů s přechodnými záněty apod. A proto bývá nemoc obvykle odhalena náhodou či v rámci preventivních vyšetření.

Druhotně rozvinuté stadium má zpočátku obdobné příznaky jako běžná bakteriální onemocnění například kandidóza, borelióza, kapavka, trichomonáza či virové nákazy (chřipka, virový zápal plic). Následky neléčené infekce chlamydiemi jsou nepředvídatelné. Zprvu bezpříznaková nákaza přejde do nemoci s vážnými následky.

Jak se onemocnění šíří?

U Chlamydie trachomatis jde o cestu přímým kontaktem (včetně pohlavního styku), u Chlamydie pneumoniae a Chlamydie psittaci prakticky výlučně vzduchem. Promořenost dospělé populace je 70–80 %.

Jako podprahové onemocnění se projevuje občasným vzplanutím. U chronicky přetrvávající infekce se uplatňuje dlouhodobé působení jedů – endotoxinů chlamydií na nervovou tkáň. Dochází k trvalému zhoršování zejména bolestivých potíží . Roli hrají dědičné dispozice a nastavení imunitního systému.

U odolného jedince k infekci nedojde, či se chlamydie zapouzdří a imunitní systém nedovolí vznik klinického onemocnění. Chlamydiózou často onemocní lidé, kteří mají jiné onemocnění a jejichž imunitní systém proto bývá oslaben.

Jak žít s chlamydiózou?

Chlamydióza většinou probíhá ve formě skryté a tito pacienti často bývají praktickými lékaři i svým okolím považováni za hypochondry, v lepším případě za pacienty se somatoformní depresí, které posílají k psychiatrovi.

Nemocní chlamydiózou se potom marně snaží přesvědčit okolí, že ačkoli jsou podle všech možných absolvovaných vyšetření formálně zdraví, ve skutečnosti se sotva drží na nohou s vypětím všech sil. Proto je dobrá informovanost široké veřejnosti o tomto u nás dosud poměrně neznámém škůdci lidského těla tolik důležitá.

Jak se chlamydie léčí?

V případech akutní i chronické chlamydiózy se kombinujeme podávání antibiotik s přírodním přípravkem PM Chlamydil.

Zdroj

O kapavce, syfilisu nebo viru HIV ví téměř každý. Zato chlamydie, nejrozšířenější pohlavní infekci, zná málokdo. Lékaři je dlouho nepovažovali za příliš vážnou nákazu. Názor na ně se však začíná dramaticky měnit.

Souvisí to s poznáním těchto záludných bakterií. Dovedou totiž vniknout do buňky, skrývat se v ní, případně se uvnitř namnožit tak, až buňka praskne. Chlamydie se pak mohou šířit dál. Ale třeba se také v buňce schovají a přežívají v ní bez zjevných projevů. Aktivují se teprve tehdy, až je imunitní systém oslabený.

Na chlamydie narazí během života většina z nás. Proč se jim 80 % lidí dokáže ubránit a 20 procentům způsobí různé potíže, včetně velmi vážných, na to lékaři ještě neznají přesnou odpověď.

Stačí neopatrný dotyk

Chlamydií existuje několik druhů. Pohlavní nákazu vyvolává jeden z nich (typ Ch. trachomatis). Další napadá dýchací ústrojí (Ch. pneumonie). A jiný se na člověka může přenést z ptáků (Ch. psittaci). Tato ptačí forma je ale ještě málo prozkoumaná. Podle všeho působí nepříznivě na nervový systém a může zhoršovat bolestivé stavy. Zatím se ale nezdá, že by lidi napadala ve větším měřítku.

K infikování pohlavních orgánů nemusí dojít jen při intimním styku. Ch.trachomatis se může šířit i dotykem, například při sexuálních praktikách. V každém případě potřebují bakterie ke svému šíření vlhké prostředí.

Kromě pohlavních a močových cest umějí nakazit třeba konečník (zejména při análním sexu). Pokud si mikroorganismus bezděky vetřeme do oka, dokáže napadnout oční spojivku a vyvolat v ní zánět nebo i vážnější problémy.

Nejlepší obranou proti této chlamydii není kupodivu kondom, ale spíš to, že nebudeme střídat své sexuální partnery.

Hrozba neplodnosti

K infekci močových a pohlavních orgánů obvykle dochází až po opakovaných sexuálních stycích s infikovaným partnerem. Nákaza se šíří postupně a u spousty lidí bez příznaků. V tom spočívá její záludnost. Žádné nebo jen malé potíže má zhruba polovina mužů, a dokonce až 80 procent žen.

Postiženým lidem může pozvolna postupující nákaza způsobit zánět močové trubice, nadvarlat, prostaty, děložního hrdla nebo i některých kloubů. Zánět pohlavních orgánů pak někdy zaviní srůsty, a tedy neplodnost, u těhotných žen dokonce potrat.

Chlamydie však dokážou vniknout do spermií, kterým spotřebovávají energii. Méně pohyblivé spermie jsou pak jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. Někteří vědci však mluví i o tom, že poškozují DNA (základ dědičné informace) spermií.

Tohle všechno je ale jen část důvodů, proč proti nim hygienici a lékaři začali postupovat razantněji.

Někdy je mají za hypochondry

Vědci objevili relativně nedávno Ch. pneumonie. Ta obvykle napadá dýchací cesty. Projevuje se jako těžší chřipka. Doprovází ji silný suchý kašel, bolest v krku, chrapot a horečka. Dokáže vyvolat nejrůznější potíže. Počínaje infekcemi horních cest dýchacích přes záněty plic, bronchitidy a katary až po astma.

Anglický mikrobiolog David Wheldon se výzkumem chlamydií zabývá řadu let. Dokonce navrhl jeden z léčebných postupů. Upozorňuje, že signálem infekce tímto typem chlamydie může být celá plejáda onemocnění.

Například opakující se záněty nosních dutin nebo hrudníku, chronický únavový syndrom (zejména pokud následuje po nemoci dýchacího ústrojí) a nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů, případně i břicha. Ale také angíny, silné menstruační krvácení, kožní problémy a tak dál.

Vědci zkoumají, do jaké míry se může zánět vyvolaný chlamydiemi podílet na rozvoji aterosklerózy a na vzniku nebezpečných krevních sraženin. Případně na spuštění nebo zhoršení roztroušené sklerózy, Alzheimerovy choroby apod.

Lidé napadení Ch. pneumonie zažívají někdy krušné chvíle. Je jim zle a jsou unavení. Pokud nemají žádné zjevné zdravotní problémy, považují je lékaři za hypochondry a posílají je za psychiatry. Těžko někomu vysvětlují, že jsou rádi, když dojdou na záchod a zpátky do postele, bez ohledu na to, že všechna dosavadní vyšetření byla negativní.

Dlouhá léčba

Doktoři léčí různé druhy chlamydií pomocí antibiotik a dalších léků. Sjednocená schémata zatím neexistují. Antibiotika bývá navíc nutné užívat delší dobu. To s sebou přináší nejeden vedlejší účinek.

Řada lidí zkouší jako doplněk léčby přípravky s enzymy nebo s rostlinnými extrakty. Tyto doplňky lze samozřejmě vyzkoušet, zvlášť když nemají vedlejší účinky. Jakákoliv úleva nebo pomoc je vítaná. Ale určitě je nemůžeme považovat za standardní léčbu.

Kde hledat informace

Postřehnout včas postupující infekci vyvolanou chlamydiemi nebývá jednoduché, stejně jako ji vyléčit. Spoustě lidí proto může pomoci knížka Chlamydie - skrytá hrozba v těle, kterou napsal MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc. Další informace najdete na internetových adresách www.pohlavni-choroby.cz/chlamydie nebo na www.chlamydie.info . Prostřednictvím této adresy si pacienti vyměňují své zkušenosti s nákazou a s její léčbou. Mají tu také spojení na jednoho z předních odborníků, mikrobiologa Davida Wheldona.

 

Zdroj

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Lenak Némethová z IP 93.153.42.*** | 26.7.2014 14:37
Přeji pěkný den,
pozorně jsem si přečetla článek a z hrůzou zjistila, že mám přesně tyto příznaky. Taky mi nikdo nevěří, jsem zdravá a přitom nemohu fungovat. Považují mne za cvoka a posílají k psychiatrům. Nejsem blázen, ale nikdo se dne bakteriemi nezabývá, běžný test krve, moči a nic, jste zdravá. Kde nebo jak mám najít pomoc? Děkuji Lenka
Pharmaceutical Products z IP 110.227.213.*** | 1.6.2018 07:37
Rahul Verma z IP 182.77.95.*** | 7.6.2018 08:36
Thankyou for sharing and explaining so well.
www.gm-global.in/government-supply/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a sedm