Lidé nakažení tímto parazitem mají pozměněnou psychiku podobně jako myši: mají sklon k riskantnějšímu chování, což zřejmě mělo naše předky nahánět do drápů velkých kočkovitých šelem.
Že by byl pořádek v přírodě obrácen naruby oproti našim sebestředným představám? Lidé jsou možná jenom obětí jednoduchých parazitů, kteří je využívají jako nositele vlastního potomstva. Nasvědčují to výsledky práce českého parazitologa Jaroslava Flégra z UK.
Starší výsledky z této dílny naznačují, že drobný prvok Toxoplasma gondii dokáže manipulovat chování větších organismů, například laboratorní zvířata nutí více riskovat. To patrně zvyšuje pravděpodobnost, že takového "hazardéra" spíše sežere kočkovitá šelma, ve kterých (a jedině ve kterých) se Toxoplasma sexuálně množí.
Ale to není vše: nová statistická studie z českých porodnic ukazuje, že prvoci ženu-hostitele vedou k tomu, aby měla nadprůměrný počet chlapců. Důvod není jasný, stejně jako vlastně není jasná míra, do jaké Toxoplasma a podobné organismy rozhodují o nás bez nás. www.svet.czsk.net/clanky/cr/muziparaziti.html
Toxoplasma gondii je původcem onemocnění zvaného toxoplazmóza. U člověka probíhá ve většině případů podobně jako běžné, chřipce podobné virové onemocnění, za něž bývá často chybně diagnostikována. Po odeznění příznaků akutní infekce přežívá parazit v člověku ve formě tkáňových cyst až do konce života. Vážné následky může mít toxoplazmóza u osob s poruchami imunity (u pacientů s AIDS, nebo při podávání imunosupresiv apod).
V případě infekce matky v těhotenství může dojít k závažným poškozením plodu. Hlavními zdroji nákazy je především nedostatečně tepelně upravené maso nebo potraviny kontaminované trusem nakažených koček. V závislosti na potravních zvyklostech a dalších faktorech se promořenost toxoplazmózou mezi různými zeměmi značně liší. V České republice je nakažena asi třetina osob, v některých zemích (např. ve Francii) je však nakaženo téměř 90% populace.
Změny psychiky u nakažených osob byly poprvé odhaleny pomocí Cattellova Dotazníku 16 faktorů osobnosti, který vyplnilo přes 400 studentů a pedagogů Přírodovědecké fakulty UK. Nakažené osoby se od nenakažených lišily především ve faktorech A - afektotýmie (vřelost), G - síla superega (svědomitost) a L - protense (podezřívavost). Nakažené ženy byly hodnoceny jako vřelejší, svědomitější a důvěřivější, nakažení muži byli naopak hodnoceni jako uzavřenější, méně svědomití a podezřívavější.
Eko-etoparazitologie: www.natur.cuni.cz/~flegr/etopar/etopar_tg.htm