Lidé bez žlučníku se totiž po operaci cítí často ještě hůře než před ní, s tím rozdílem, že je narušen tok jejich vitální energie a jsou bez žlučníku. Pokud je šance operativně nebo ultrazvukem odstranit jen kameny, je riziko těchto metod srovnatelné a měl by rozhodnout odborník.
Léčebná olejová kůra pro odstranění žlučníkových kamenů
Kůra je nevhodná pro nemocné v akutním stavu, se zápalem střev, slabým srdcem nebo těžkým poškozením jater. Pokud se během kůry rozčílíme, raději ji přerušíme a odložíme na jindy. Předložená verze je od slovenského bylináře a chiropraktika Jozefa Fodreka
z Martina a odpovídá jiným stejně dobře vyzkoušeným a osvědčeným verzím.
Budete potřebovat:
3 dcl olivového oleje
0,5 kg lněného semínka(semen lini - Linum usitatissimum)
1 balíček Stomaranu (resp. jiný žaludeční hořký čaj)
1 citrón
2 l mléka
50 g heřmánku(Matricaria chamomilla L.)
9 kávových lžiček karlovarské vřídelní soli (lze nahradit pitím teplé minerálky Mlýnského pramene; méně vhodnou náhradou je Magnesia)
Stanovené množství materiálu dodržet!
První den:
Po obědě v 17 h večeřet kávu, mléko nebo čaj s jeden den starými rohlíky. Večer užít 3 kávové lžičky karlovarské soli v čaji ze Stomaranu (nebo Stomaran uvaříme v půl litru Mlýnského pramene). Potom si lehnout a nechat si přikládat po dobu 90 min. heřmánkové obklady v suchém stavu. Heřmánek má být v látkovém sáčku, sáček se přikládá na pravý bok do krajiny jaterní, na sáček přiložíme elektrický polštář nebo termofor s horkou vodou. Potom už ležíme až do rána.
Druhý den:
Ráno vstaneme a užijeme znovu 3 kávové lžičky karlovarské soli v čaji (nebo Stomaran uvaříme v půl litru Mlýnského pramene). Na snídani jíme mléko, slabou kávu nebo čaj se starými rohlíky (můžeme je sníst již během pití teplého čaje z minerálky). (Grahamové pečivo zde není vhodné, může dráždit) Dopoledne můžeme pracovat jako obvykle, avšak nestresujeme se a omezíme hovor.
Obědváme přesně v 12 h mléko, slabou kávu nebo čaj se starými rohlíky. Můžeme si dát také teplé nemaštěné a neochucené těstoviny (např. kolínka).
V 14 h odpoledne si lehneme a začneme přikládat horký obklad ze lněného semínka pomletého a uvařeného v mléce na kaši. Lněnou kaši dáme do sáčku z látky a přiložíme na pravý bok do krajiny jater, na sáček přiložíme elektrický polštář nebo termofor s horkou vodou. V 17
h, to je o páté poobědě obklady končí. Po této proceduře rozdělíme 3 dcl olivového oleje na 3 stejné díly (tedy po 1 dl). První díl vypijeme v 17 h, druhý díl v 17.30 h a třetí vypijeme v 18 h. Po dobu procedury klidně ležíme na pravém boku a nemluvíme. Při
pití oleje máme po ruce rozkrojený citrón, který olizujeme, abychom zahnali nepříjemnou chuť po oleji. Do rána klidně ležíme a nic nejíme, tím kůra končí.
Třetí den:
Ráno vstaneme a užijeme ještě 3 kávové lžičky karlovarské soli v čaji ze Stomaranu (nebo Stomaran uvaříme v půl litru Mlýnského pramene). Kamínky vycházejí mezi pátou a šestou hodinou, někdy i po půlnoci. Kamínky jsou zelené, měkké, rozseknuté. Vycházejí ještě celý den. Po odchodu kamínků
musíme dietu držet ješťe aspoň dva týdny, hlavně nejíst domácí klobásu, ostré koření a tučné sýry. Stolici případně vykonávejte do nějaké nádoby s vodou, abyste se mohli přesvědčit a zkontrolovat účinek léčby. Při
důsledném dodržování tohoto návodu na odstranění kamínků ze žlučníku je výsledek jistý. Po skončení kůry pijeme čaj ze zeměžluče (lidově cintárie, Centaurium minus Moench., Erythraea centaurium Pers. - nať) nebo Stomaranu. Dobrý čaj na doléčení je také z třezalky nebo z popence břečťanovitého (zádušník brečťanovitý, Glechoma hederacea L., Nepeta Glechoma Benth. - nať). Nadále je vhodné pít i Mlýnský pramen nebo vodu s Karlovarskou vřídelní solí.
Dobrou tinkturou na léčbu (doléčení) žlučníku je tinktura z vlaštovičníku (Chelidonium majus L. kořen a list) nebo artyčoku (Cynara scolymus L. - list). Lze použít i odvar.
Protože olej zhorší stav střev, mohou následně vlivem
orgánových souvislostí pocítit těžkost i lidé náchylní k srdečním těžkostem. Proto je dobré léčbu absolvovat v dobré formě.
Protože léčba může být doprovázena průjmem, je lépe
nekonzumovat mléko a mléčné výrobky vůbec - zejména u osob se skrytou alergií na mléko mohou mléčné výrobky (včetně kysaných) zhoršit zdravotní stav a rušivě působit i na žlučník a jeho uvolňování. Tuto proceduru provádíme preventivně každé dva roky.
Olejová kůra podle Prouzy (zkrácená verze kúry předchozí):
Jsou-li žlučníkové kameny veliké 1 cm a více, je většinou nutná operace (zjistit rentgenem). Pod velikost 1 cm: do 1/4 litru olivového oleje 37st. C teplého vymačkat 1/2 citrónu a vypijeme. Asi po
třech hodinách se dostaví silný průjem, se kterým vyjdou i kameny. Stolici prolijeme přes sítko, pro kontolu kamenů. Tuto proceduru provádíme preventivně každé dva roky.
Potraviny zakázané při onemocnění žlučníku
(a také v období před a 3 týdny po odstranění kamenů; v dalším období s těmito potravinami šetřit)- tučné a pikantní sýry (doporučené: syrečky, sýry balkánského typu, suchý tvaroh apod.)
- vejce
- krémy, šlehačka
- uzeniny
- tučné maso, husa, kachna, zvěřina
- nakládaná masa, nakládané zeleniny
- uzené ryby, sardinky, kaviár, očka
- zelí, kapusta, květák, zelená paprika, okurka, česnek, ředkvičky, luštěniny
- rybíz, rebarbora, ořechy, individuálně také může dělat problémy mák, ostružiny, maliny, fíky, datle a meloun. Jablka někomu žlučník dráždí, někomu ne, většinou je lépe konzumovat jablečný kompot.
- ostré koření (pepř, pálivá paprika a směsi s jejich obsahem)
- masox, maggi, sójová omáčka
- alkohol
- černá káva
- nápoje s CO2
- smažené pokrmy
- kynutá těsta, lístkové těsto, linecké těsto
- čerstvé pečivo, čerstvý chléb
Trvale zvýšíme příjem hořčíku, ovoce a zeleniny, vitamínu C.